1- بار ریز چدنی (Air Lock) :

barriz

شرکت سازنده : ترک

عملکرد دستگاه : درجدایش بار از سیستم پنوماتیک و همچنین مواد اختلاط شده در هوا کاربرد دارد.

2- شن گیر دو طبقه (Dry Stonet) :

shengir

شرکت سازنده : بولر

عملکرد دستگاه : قبل از اینکه گندم وارد بخش آسیابانی شود این دستگاه برای اطمینان بیشتر ناخالصی ها (مانند : شن و سنگ) را توسط جریان هوا و لرزش از گندم جدا می کند.

3- الک های استوانه ای (سبوس کوب یا تایفون)  Vibro Sifter- Bran Finisher

alak

شرکت سازنده : بولر

عملکرد دستگاه : نوعی الک می باشد ، برای جداسازی آرد چسبیده به سبوس ، آرد نرم مرطوب و یا چسبنده ، مانند : آرد فیلتر و تولید سبوس خام خوراکی (ویزیتکا) می باشد.

4- کیسه پرکن اتوماتیک (Atomatic Filling Machine) :

kise

شرکت سازنده : شرکت مهندسی ماه ماشین آریا

عملکرد دستگاه : آرد پس از خروج از سیلوهای ذخیره و عبور از دستگاه تخلیه زیر سیلو وارد مخزن اصلی دستگاه شده و سپس با فرمان دستگاه مقادیر معینی از آرد وارد مخزن تخلیه شده و سپس عمل کیسه گیری انجام گرفته و لیبل (اطلاعات مربوطه ساخت) داخل کیسه قرار و کیسه سردوز می شود. این دستگاه قابلیت کیسه گیری با سرعت 500 کیسه (20تن) در ساعت ، دقت توزین 10 گرم ، کالیبراسیون وزن به صورت نرم افزاری ، مجهز به کیسه شمار ماندگار ، حجم مخزن 120 لیتر ، رنج کیسه گیری 20 تا 60 کیلوگرم را دارد.

5- الک فلزی طبقاتی (Square Plansifter) :

شرکت سازنده : ترک

عملکرد دستگاه : این دستگاه در واقع قلب و دیاگرام کارخانه بوده و به عنوان فرمان دهنده عمل می کند. توری های الک روی هم قرار گرفته و به وسیله ی حرکات دورانی محصولات مختلف حاصل از فرآیند های خرد و نرم کردن را الک و تفکیک می کند.